Külföldi munkavégzés home officeból
Podcast – 07.11.2024
Téma: Külföldi munkavégzés home officeból
A határon átnyúló munkavégzés komplex adójogi megközelítése elengedhetetlen annak érdekében, hogy ügyfeleink számára világosak legyenek az adókockázatok, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően tudják teljesíteni mindennemű adó- és járulékfizetési kötelezettségüket, és elkerüljék az esetleges bírságokat, illetve tudják optimalizálni adókötelezettségüket.
Az elmúlt években az Unióban és Magyarországon is jelentősen megnőtt az otthoni és a helyfüggetlen munkavégzés aránya, akár Magyarországról külföldi vállalatoknak, akár fordítva. Ügyfeleinktől folyamatosan kapunk megbízásokat az ilyen típusú foglalkoztatási struktúrák adózási és társadalombiztosítási szempontú véleményezésére és bérszámfejtésére.
Global Mobility üzletág: a tanácsadói munkánk során a személy-központúságot helyezzük előtérbe. Tehát nem futószalagszerűen kezeljük külföldi ügyfeleinket, hanem személyesen egyeztetünk a munkavégzés körülményeiről, rákérdezünk speciális igényeire, odafigyelünk arra, hogy nem könnyű idegen környezetben, az idegen jogszabályi előírásoknak megfelelni. A külföldi munkaadó részére az adott foglalkoztatási struktúra komplex megközelítését kínáljuk: mindig vizsgáljuk, hogy más adóterületekkel például a transzferárazással, társasági adóval, hogy függ össze az adott személy alkalmazása.
Mire kell figyelni az ilyen esetekben?
- Ismeri-e a munkáltató a külföldi ország releváns előírásait, tisztában van-e a helyi adottságokkal? Tájékoztatta-e a munkavállalóját ezekről az információkról teljeskörűen?
- Mely ország joga alatt kössék meg a munkaszerződést: a munkáltató székhelye, vagy a munkavégzés tényleges helye szerinti ország joga alapján?
- Melyik ország bérezére irányuló előírásait kell alkalmazni, és milyen pénznemben kell fizetni?
- A külföldi vagy a magyar ünnepnapokon kell-e munkát végeznie a munkavállalónak?
- Melyik ország munkavédelmi szabályai alkalmazandók?
- Milyen bejelentési kötelezettségei vannak a munkáltatónak Magyarországon és külföldön pl. a munkaügyi hatóságok vagy az adóhatóságok felé?
- Melyik országban kell adót fizetnie a munkavállalónak? Kinek a feladata az adó megállapítása, bevallása és befizetése? Hol kell adóbevallást beadni és milyen rendszerességgel?
- Hol kell megfizetni a járulékokat, és melyik ország biztosítási rendszerében lesz jogosult teljes körű nyugdíj, egészségbiztosítási, anyasági, munkaképtelenségi és baleseti ellátásra?
- A munkáltató köteles-e az elért nyeresége egy része után adózni a másik államban (ahol a munkavállaló a munkáját végzi az ő javára)? Ha igen, milyen elvek szerint kell ezt a nyereséghányadot meghatározni?
Az interjúban példákon keresztül is bemutatjuk a global mobility, a határon átnyúló munkavállalási ügyletek buktatóit, nehézségeit és kezelésüket.
Ilyen esetben azt is mindig vizsgáljuk, hogy a személyhez köthető adókon kívül, fennáll-e a kockázata az adójogi telephely keletkezésének – a külföldi számára itt Magyarországon, vagy a magyar munkáltató számára külföldön a munkavégzés országában. Hiszen ekkor új nehézségek lépnek be, amelyekkel szintén foglalkozni kell: a munkajog, a cégjog, a transzferárazás és a társasági adózás tekintetében.
global mobility, globális mobilitás, expatok, kiküldetés, telephely, ügynöki tevékenység, munkajog, cégjog, transzferárazás