We for you
Váltás: LeitnerLeitner
Hírek > Adóellenőrzési célkeresztben 1. rész – Az adatelemzés eszközei

Adóellenőrzési célkeresztben 1. rész – Az adatelemzés eszközei

News – 13.05.2025

Az elmúlt években a NAV folyamatosan bővítette adattárházát, ma már szinte valós idejű adatokkal rendelkeznek a vállalkozások tevékenységéről, és kirajzolódik az adózók gazdasági kapcsolatrendszere is. Így, ha valamilyen ellentmondást, következetlenséget látnak, a teljes ellenőrzési eszköztárból választhatják ki a legmegfelelőbbet az eset kezeléséhez: a célzott kockázatelemzéstől a szegmentáláson alapuló eljárásokon át az ideiglenes biztosítási intézkedésekig, a végrehajtásig, büntető eljárásig. Az eljárás típusát a kockázatok súlya és az adózók jogkövetési hajlandósága alapján döntik el.

Jó példa az adatok komplex használatára, hogy összevetik a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatait (szálláshely-szolgáltatók, a vendéglátó üzletek) az adóbevallások adataival. De az is, hogy összehasonlítják az egy településen működő azonos tevékenységet végző vállalkozások forgalmi adatait, és az átlagtól jelentősen elmaradó gazdálkodókat választják ki.

Az Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszer (eKÁER) pedig lehetővé teszi, hogy az áruk útját a NAV nyomon kövesse, tudjon az első belföldi vagy a más tagállambeli értékesítésről, ahogy azt is, hogy figyeljen a jelentős kockázatot hordozó szállítmányokra. A megtett úttal arányos útdíjfizetési adatok és az útdíjhoz kötődő kamerafelvételek felhasználásával pedig a kiválasztás még jobban pontosítható.

Az áfakötelezettség teljesítését azonban leginkább az online számlaadat-szolgáltatás adatainak vizsgálata segíti. A számla adatokat összevetik a bevallási adatokkal, a belföldi összesítő jelentés vevő oldali kontrolladataival, a kockázatos eltéréseket kiszűrik, követik a korábban mulasztást elkövető adózókat. Azonnal szembetűnő az online számlaadatok elemzése alapján, ha valaki nem ad be bevallást, vagy nullás adattartalommal nyújtja be. Könnyen kiszúrhatók a számlázási láncon keresztül fiktív számlát befogadók. A frissen alakult, de egy éven belül nagy forgalmat generáló társaságok szintén soron kívüli vizsgálatra számíthatnak.

A bevallások és a NAV rendelkezésére álló kontrolladatok közti eltérések alapján az adóhatósági vizsgálatok célkeresztjébe kerülnek:

  • a több éve tagi kölcsönből működő társaságok,
  • a korábban keletkezett levonható áfájukat évek óta folyamatosan görgetők,
  • tendenciózusan nullás bevallást benyújtók,
  • a kontrolladatok (online számla és/vagy a partneri tételes áfa, online pénztárgép stb.) szerint értékesítők.

A kockázatos adózói múlttal rendelkező, törölt adószámú, elérhetetlen vállalkozások tulajdonosainak további vállalkozásai is nagy figyelmet kapnak, ahogy azok a nagyszámú foglalkoztatottat alkalmazók, akik az online számlaadat-szolgáltatás adatai szerint nem bocsátanak ki számlákat, vagy azok, ahol a dolgozói létszám nem fedi le a telephelyek számát.

Lépjen velünk kapcsolatba!
Kapcsolatfelvétel